Pôvodne som mal v pláne nainštalovať Debian Wheezy, ale zistil som, že na hranie so systémom nemám príliš veľkú chuť. Tak zostal pri Xubuntu a z verziu 12.04 som preinštaloval čerstvou 14.04.

Pri tom Debiane som však zrejme spravil chybu v tom, že som začal minimálnou inštaláciou (dôležitá poznámka do budúcna: pri predvoľbe šifrovania je možné prepisovanie dát preskočiť kliknutím na Cancel, čo tam neznamená zrušenie inštalácie, ale zrušenie prepisovania; ušetrite si ták pekných pár hodín), bez desktopu, do ktorej som popridával Openbox a pár ďalších vecí, ale bolo treba nad tým trocha viac rozmýšľať.

Možno som mal začať s parametrom desktop=lxde, ako som spravil na počítači u rodičov a potom sa s tým pohrať, pretože tam po krátkej inštalácii fungovalo takmer všetko.

Koniec výhovoriek, späť k Xubuntu 14.04. Inštaláciu som musel spustiť s parametrom nomodeset, pretože inak by som skončil s monitorom bez signálu (s týmto mám problém odjakživa), ale okrem toho to bola blesková 30-minútová záležitosť.

Na konci ma čakala pekná téma, funkčné prostredie… stačilo povoliť inštaláciu binárnych ovládačov (open source Nouveau na mojej karte nezvládnu vyššie rozlíšenie), upraviť panel, doplniť ikonu na reguláciu hlasitosti (treba donštalovať balík xfce4-mixer), truecrypt (tohto sa v budúcnosti chcem zbaviť), flash (tohto sa zatiaľ nezbavíme)…

xubuntu-12.04

Ešte ma čaká doinštalovanie pár ďalších programov, nastaviť zopár vecí a skopírovať všetky dôležité dáta zo zálohy. Takže Debian niekedy nabudúce…