OsmAnd je bezplatná navigácia pre smartfóny, v ktorej sa dá nastaviť zobrazenie plnohodnotnej turistickej mapy. V tomto návode prejdem krok za krokom, ako nainštalovať a nastaviť zobrazovanie turistických chodníkov a vrstevníc pre OsmAnd verzie 2.0.

Ako prvé je potrebné stiahnuť a nainštalovať OsmAnd, čo je samotná navigácia a OsmAnd Contour lines plugin, ktorý zobrazuje vrstevnice. Bezplatne je to možné z obchodu F-droid: Osmand, Osmand Countour lines. Použiť môžete aj obchod Google play (1, 2), tam je však Osmand Contour lines plugin za poplatok dve eurá. Osmand v bezplatnej verzii je obmedzený na desať stiahnutí, čo však obvykle postačuje. Samotnou inštaláciou sa zaoberať v návode nebudem, postup je podobný, ako v prípade iných aplikácií.

Návod

Po prvom spustení sa zobrazí možnosť na stiahnutie mapy: Stiahnuť mapy - osmand V ponuke treba nájsť a označiť položku Slovakia (položky s označením Wikipedia ignorujte): Stiahnutie mapy Slovenska v OsmAnd Po stiahnutí mapy a návrate na úvodnú obrazovku stačí pre zobrazenie mapy ťuknúť do časti, ktorá zobrazuje mapu: OsmAnd úvodná obrazovka OsmAnd zobrazenie mapy V takejto základnej podobe je však mapa vhodná len pre motoristov: OsmAnd základné zobrazenie Ako prvé zapnite zobrazenie turistických trás. Stačí v ľavom dolnom rohu ťuknúť na ikonu Osmand - zobrazovanie mapových vrstiev : Osmand - menu prepínanie mapových vrstiev V tomto menu sa posuniete nižšie na položku s názvom Trasy: Osmand - trasy Ťuknite na položku “Zobraziť turistické značky” a potvrdíme OK: Osmand - zobrazenie turistických značiek Ťuknutím na ikonu menu OsmAnd - menu v ľavom dolnom rohu sa zobrazí základné menu: Osmand - základné menu Po ťuknutí na ikonu ozubeného kolesa osmand-nastavenia v pravom hornom rohu sa zobrazia nastavenia: Osmand - nastavenia Pre stiahnutie výškovej korekcie a vrstevníc ťuknite na “Spravovať mapové súbory”. V tejto ponuke si vyberiete “Svetové korekcie nadmorskej výšky” a ťuknete na tlačítko “Stiahnuť” nižšie: Osmand - spravovanie mapových súborov Po dokončení sťahovania ťuknete na text “Bežné mapy” v hornom menu a vyberiete položku “Údaje vrstevníc”: Osmand - údaje vrstveníc - zobrazenie vrstevníc Týmto sa zobrazia vrstevnicové podklady pre jednotlivé krajiny, stačí si pohľadať a označiť položku “Slovakia” a potom ťuknúť na tlačítko “Stiahnuť” nižšie: Osmand - stiahnutie vrstevníc pre Slovensko Výsledkom bude takáto turistická navigácia pre smartfóny: Osmand - turistická navigácia s vrstevnicami a turistickými značkami

Ostatné

OsmAnd toho vie samozrejme viac: nahrávanie GPS trás, zobrazovanie kvality ciest, hlasové navigovanie, radenie v jazdných pruhoch pre motoristov alebo aj zobrazovanie liniek MHD: Osmand - zobrazenie liniek MHD v navigácii

Mapové podklady

OsmAnd používa mapové podklady od openstreetmap.org. Pokiaľ zistíte v mape chybu, môžete na dané miesto umiestniť poznámku s popisom chyby, prípadne sa môžete zaregistrovať a skúsiť chybu opraviť sami (pretože openstreetmap je otvorený mapový projekt, do ktorého môže prispievať ktokoľvek). Kvalitu mapových podkladov môžete tiež zlepšiť nahrávaním GPS trás alebo nahrávaním fotografií do projektu Mapillary (alternatíva za google street view). Slovenská komunita okolo projektu openstreetmap je združená na tomto mail liste.