Recenzia čítačky elektronických kníh PocketBook 360° plus NEW.

Nakoľko som pomerne veľký knihomoľ, po dlhšej dobe som sa rozdohol kúpiť si čítačku kníh s e-ink displejom. Ten skutočne vyzerá ako atrament na papieri, takže čím lepšie svetlo, tým lepšie sa číta. Na rozdiel od klasického monitora.

Samozrejme som rozmýšľal aj nad čítačkami Kindle od Amazonu, ale tam ma odradila prílišná previazanosť na Amazon.

Po dlhšom prieskume som sa rozhodol pre PocketBook 360° plus NEW. Hlavným kritériom bola rozumne malá veľkosť, čo 5 “(12,7 cm), žiaden dotykový displej, ktorý by motivoval šmátrať po displeji prstami a nakoniec wifi.

Formáty

Pocketbook podporuje široké množstvo formátov a to bez nutnosti konverzie. To platí nielen pre texty, ale aj pre obrázky.

Pri skúšaní si poradil aj s wordowským docx a samozrejme aj s pdf. Čo sa týka textových pdf, tam je to viac menej bez problémov, keďže čítačka umožňuje reflow, takže si môžete text ľubovoľne zväčšiť a ona si to už prestránkuje tak, aby sa to dobre čítalo. Žiaľ čítanie naskenovaných pdf a prehliadanie väčších obrázkov je problematické, keďže tam reflow samozrejme nepomôže. Tie by sa pohodlnejšie čítali na nejakej väčšej čítačke (možno s uhlopriečkou 9 “), tablete alebo na normálnom monitore.

Čítanie

Na čítanie textových súborov slúži upravený program FBReader, ktorý umožňuje nastaviť typ písma (dajú sa nahrať aj vlastné fonty), veľkosť, riadkovanie, kódovanie alebo šírka okrajov.

Pre čítanie pdf dokumentov slúži AdobeViewer a pdfviewer, tie však majú menšie možnosti nastavenia.

Textový súbor, rovnako aj textové pdf s približne 500 kB otvorí čítačka za necelé dve sekundy. Následné otáčanie strán je otázkou možno pol sekundy. Určite je rýchlejšie, než otáčanie stránok v papierovej knihe. Avšak pri používaní AdobeViewer som si pri zväčšení všimol pomalšie otáčanie stránok

Jednou z nevýhodou e-ink je to, že pri bežnom “otáčaní” stránok zostávajú slabo viditeľný duchovia z predchádzajúcich strán. Toto sa na všetkých čítačkách rieši tým, že celá obrazovka “preblikne” čiernu farbu a následný text je potom ako nový. V nastaveniach si môžme túto aktulizáciu nastaviť podľa seba od nikdy, cez každé 3,5 alebo 10 strán až po vždy.
Pretože čítačka pri každom zobrazení novej strany spotrebuváva energiu a zároveň takéto otáčanie s aktulizáciou trvá troška dlhšie než zvyčajne (necelá sekunda), nastavil som si túto aktualizáciu na každých 5 strán.

PDF

Asi najzaujímavšia funkcia pri čítaní pdf je tzv. reflow, čiže čítačka s dokumentom pracuje ako s klasickým textom. Môžete si tak text zväčšiť podľa potreby a čítačka upraví sadzbu tak, aby sa text dobre čítal na displeji.

Textové PDF v AdobeViewer vľavo normálne, vpravo zväčšené:

Textové PDF, prvé – AdobeViewer zobrazenie celej strany, ostatné sú zobrazené pomocou pdfviewer, druhé – reflow 300%, tretie – dvojstĺpcový mód (tj. čítačke poviete, že čítate pdf z dvoma stĺpcami a ona ich potom pekne ukáže), štvrté – reflow 500%

Tlačítka, písanie

Ako som už písal, čítačka nemá dotykový displej, ovláda sa pomocou 7 tlačítok. Pretože rozlišuje stlačenie aj podržanie, je možné nastaviť na 7 tlačítok 14 funkcií. Tieto je možné ľubovoľne zmeniť v nastaveniach.

Pre písanie slúži virtuálna klávesníca. Klávesy na nej sú usporiadané ako na klasickej klávesnici. Pre pohodlnejšie písanie je rozdelená do 5 segmentov, kde sa dostanete stlačení jedného z 5 stredových tlačidiel a potom pomocou nich vyberiete požadovanú klávesu. Je to veľmi podobné písaniu na starom mobilnom telefóne.
Písať sa na tom dá, ale pokiaľ potrebujete písať viac, odporúčam sa popozerať po nejakom modely s klávesnicou alebo aspoň s dotykovým displejom.

Čo ma veľmi prekvapilo bola chýbajúca slovenská klávesnica. Dočasne to vyriešila česká klávesnica a neskôr som si do čítačky nahral vlastnú slovenskú klávesnicu (toto si nechám na ďalší článok).

Poznámky

Čítačka umožňuje aj robenie poznámok. Presnejšie, je možné uložiť časť knihy vo forme textu alebo screenshotu. Vlastný text k uloženej poznámke je možné spraviť až cez hlavné menu výberom položky Poznámky. Takže samotné uloženie časti knihy funguje podľa očakávaní, ale pridanie vlastného textu je zložitejšie.

Poznámky k jednej knihe sú uložené v jednom html súbore v priečinku /system/config/Active Contents/, takže sa dajú bez problémov skopírovať do počítača a zobraziť v internetovom prehliadači.

Akcelerometer (gravitačný senzor)

Táto konkrétna čítačka má aj akcelerometer, ktorý automaticky otočí text podľa toho, ako máte čítačku otočenú. Príjemné zistenie je, že funkcie tlačítok sa s otočením automaticky prispôsobia.

Reakcia pri otáčaní je pomerne svižná, preformátovanie textu trvá asi 1.5 sekundy.

Samozrejme táto funkcia sa dá v nastaveniach vypnúť a prípadne otáčať podľa potreby.

Internet

Pripojenie do siete je zabezpečené cez wifi. V nastaveniach je možné uložiť 9 predvolených wifi sietí.

Internetový prehliadač je veľmi jednoduchý, žiaľ nezvláda skriptovanie ani CSS, čo sa však od podobne jednoduchého zariadenia s malým e-ink displejom dalo očakávať.

Komu niečo hovorí konzolový prehliadač links2 so zobrazovaním obrázkov (links2 -g), tak práve získal presnú predstavu. Našťastie veľké množstvo internetových stránok je v súčasnosti prispôsobených na zobrazenie na mobilných telefónoch a tabletoch, takže ponúkajú jednoduchšie verzie svojich internetových stránok.

Podobne jednoduchá je aj RSS čítačka, čo je v podstate aplikácia, ktorá stiahne aktualizácie RSS kanála a text zobrazí pomocou internetového prehliadača.
Nevýhodou je, že texty RSS kanálov sú síce oddelené, ale zobrazujú sa v rámci jedného súboru, takže pri väčšom počte to bude trocha neprehľadné.

Slovníky

Súčasťou čítačky sú aj slovníky, pre mňa najdôležitejšie Anglicko-Slovenský a anglický výkladový slovník (Webster’s 1913 Dictionary). Okrem toho obsahuje aj slovníky z angličtiny do jazykov väčšiny strednej a východnej Európy a ďalej z DE/ES/FR/IT do angličtiny.

Na stránkach internetového kníhkupectva Obreey sa dajú kúpiť aj ďalšie slovníky určené pre čítačku.

Slovníky je možné spustiť aj pri čítaní knihy, takže stačí kurzorom prejsť na problematické slovo a zobrazí sa jeho preklad.

Aplikácie

Okrem už spomínaného internetového prehliadača, rss čítačky a slovníkov je v čítačke nainštalovaná aj je “vedecká” kalkulačka a zopár jednoduchších hier (šachy, hadík, sudoku) a samostatný prehliadač obrázkov.

Zopár programátorov sa pohralo aj s oficiálnym SDK (alebo upravené by sergeyvl12 ), takže si môžete nainštalovať aj ďalšie aplikácie ako je posielanie textov cez email a lá Kindle, textový editor, terminál, coolreader alebo program na čítanie komiksových cbr/cbz. S týmito sa však ešte musím trocha pohrať a budem sa im venovať v ďalších článkoch.

Ďalšie

Čítačka má vlastný kryt na displej, takže netreba sa trápiť s kupovaním ničoho ďalšieho. Aby pri čítaní nezavadzal, je možné zaklapnúť ho zospodu.

Na prepojenie s počítačom slúži USB kábel a do čítačky sa pripája cez micro USB konekto a takto je tiež riešené nabíjanie. Nabíjačku do 220 V je možné dokúpiť.
Nabíjanie cez USB trvá 3 alebo 4 hodiny.

Baterka vydrží pri bežnom čítaní približne mesiac. Dlhšie čítanie zhruba 8 hodín denne a dlhšie vyťažovanie wifi v rozsahu do 0.5 hodiny (dal som tomu zabrať, keď so ležal s teplotou v posteli 😉 ) vydržala bez nabíjania približne týždeň
Prípadná nová baterka sa dá kúpiť cez internet (napr. tu za 12$) a jednoducho vymeniť (stačí vysunúť zadný kryt a pripojiť do konektora).

Krátkym stlačením ON/OFF tlačidla je možné vyvolať menu, pomocou ktorého sa dá vytvoriť screenshot (takto sú vytvorené obrázky pdf dokumentov v časti PDF).

Jednotlivé texty je možné ukladať v priečinkoch a pomocou menu je možné pracovať so súbormy (mazanie, presúvanie, premenovanie)

Záver

Zariadenie s dobrou výdržou, za fajn cenu (111.82€ aj z dopravou z Alzy). Dobre sa dá držať aj v jednej ruke. RSS čítačka aj internetový prehliadač by mohli byť lepšie, ale ako núdzovka stačí.

Licencie:

V časti PDF prvý obrázok je z textu:

Walter E. Block, “Review of Huebert’s Libertarianism Today,” Libertarian Papers 2, 19 (2010). ONLINE AT: libertarianpapers.org. THIS ARTICLE IS subject to a Creative Commons Attribution 3.0 License (creativecommons.org/licenses).

V časti PDF druhý obrázok je z textu:
Licensing & Marking Your Content with Creative Commons – licensed under http://creativecommons.org/licenses/by/3.0/

V časti Internet druhý obrázok je z internetovej stránky wikipedia.org licencované ako Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License.

Tento článok je licencovaný rovnako, tj. Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported License, autorom je https://uzivatel.wordpress.com