Ako vytvoriť vlastnú GpsMid mapu do mobilného telefónu s programom Osm2GpsMid.

GpsMid je mapová aplikácia pre mobilné telefóny. Keďže funguje pod JAVA ME, nemusíte mať smartfón, mapu si nainštalujete aj do staršieho mobilného telefónu.

Ak nemáte chuť vytvoriť si vlastnú mapu, môžete si stiahnuť pripravenú z Freemap.sk (Slovensko) alebo zo stránok GpsMid (svet).

Ak vám však pripravené mapy nevyhovujú, potom treba využiť program Osm2GpsMid.

Návod pre Osm2GpsMid

Potrebné programy

Mapové podklady

GpsMid využíva slobodnú mapu OpenStreetMap, ktorú môže každý upravovať podobne ako encyklopédiu Wikipediu.

V Osm2GpsMid je možné použiť aj online zdroje mapové zdroje (ROMA, OsmXapi), ale návod je pripravené pre použitie (rýchlejších) offline mapových podkladov.

Mapové podklady sú dostupné z rôznych zdrojov, pričom jednotlivé zdroje ponúkajú nielen mapu celej planéty (až 10GB skomprimovaných údajov), ale aj mapu pre jednotlivé štáty či regióny. Ja som použil mapové podklady z Geofabrik, súbor pbf slovakia.osm.pbf

(pozor, súbor vo formáte pbf musí mať príponu .osm.pbf, inak môže Osm2GpsMid štrajkovať).

Nastavenie oblasti

V ďalšom kroku je potrebné nastaviť oblasť, z ktorej sa vytvorí mapa. Oblasť sa zadáva v súbore s príponou .properties ktorý je potrebné najprv vytvoriť. Ja som pre okolie Trenčína vytvoril súbor s názvom tn.properties

Do súboru je potrebné zadať údaje o zemepisnej šírke a dĺžke, tie som získal zo stránky Openstreetmap. Stačí priblížiť na svoju oblasť, v záložke kliknúť na Export, ďalej Manually select a different area a pomocou myši, kliknutím a držaním označiť oblasť. Takto sa v ľavom hornom panely ukážu súradnice, ktoré ohraničujú zvolenú oblasť a stačí ich zapísať do súboru tn.properties

bundle.name = okres-tn
region.1.lat.min = 48.751
region.1.lat.max = 49.048
region.1.lon.min = 17.823
region.1.lon.max = 18.316

Osm2GpsMid - súradnice oblasti

Práca s programom Osm2GpsMid

Spustíme program Osm2GpsMid:

Klikneme na Openstreetmap data source – Choose your map data source a nájdeme si stiahnutý mapový zdroj:

Klikneme na Properties template – Load .properties file a nájdeme si súbor, do ktorého sa zapísali informácie o súradniciach oblasti:

Teraz by sa mala farebne zvýrazniť oblasť, ktorá je nastavená v súbore so súradnicami oblasti. Ak máte chuť experimentovať, môžete sa pohrať s ostatnými nastaveniami (viac informácii na GpsMid wiki). Ak je všetko tak, ako má byť môžme kliknúť na Create GpsMid midlet:

Spustí sa generovanie mapy, rýchlosť závisí od výkonu počítača aj od veľkosti generovanej oblasti. Na asi rok starom priemernom počítači mi vygenerovanie mapy okresu Trenčín trvalo necelú pol minútu.

Po vygenerovaní stačí súbory GpsMid*.jad a GpsMid*.jar skopírovať do mobilného telefónu a nainštalovať (nesnažte sa tam kopírovať súbor Osm2GpsMid*.jar, ten je určený len pre počítač).

Reklamy