EBookME je šikovná aplikácia na vytváranie elektronických kníh pre obyčajné mobilné telefóny (návod).

Na rozdiel od tzv. smartfónov je otváranie a čítanie dlhších textov na obyčajných mobilných telefónoch omnoho zložitejšie. Našťastie však väčšina aj tých najobyčajnejších mobilných telefónov podporuje JAVA ME, v ktorej funguje zopár programov na čítanie elektronických kníh. V mojom prípade ide o telefón Sony Ericsson K550i, program však používa len najzákladnejšie funkcie Javy, takže fungovať bude na väčšine mobilných telefónov.

Do počítača stačí stiahnuť program EBookME a skonvertovať zvolený text. EBookME dokáže skonvertovať okrem obyčajných textových súborov aj dokumenty vo formáte pre Microsoft Office či PDF.

Podobne ako iné programy na čítanie kníh si pamätá pozíciu, kde ste naposledy čítali, umožňuje pridávať záložky, meniť pozadie, otáčať a meniť vlastnosti písma…

EBookME je napísaný v Jave, takže okrem Windows ho spustíte aj v Linuxe alebo OS X a preložený je aj do češtiny.

Po spustení klikneme na tlačítko Add book to list:

Vyplníme políčka s názvom Name a Description (meno a popis) a klikneme na ikonu Load Book from file:

Pohľadáme súbor, z ktorého chceme spraviť knihu do mobilu a klikneme na Open (otvoriť):

Vyplníme červené políčko Output file (basename), čiže ako sa má volať súbor s knihou:

Potom klikneme na veľké tlačítko s názvom Create JAR a potvrdíme naše úpravy/nastavenia:

Po úspešnom vytvorení elektronickej knihy sa otvorí emulátor, ktorý zobrazí knihu tak, ako bude vyzerať v mobilnom telefóne:

Skonvertovaná kniha má podobu dvoch súborov s príponou .jad a .jar. Oba súbory stačí skopírovať do mobilného telefónu, otvorením .jar súboru nainštalovať a môžete začať čítať.

V programe je možné naraz vytvoriť viacero kníh, ktoré budú skonvertované do jedného súboru, po nainštalovaní a spustení v mobilnom telefóne si vyberiete, ktorú knihu chcete čítať.

Ak vám tento program nevyhovuje, môžete vyskúšať ReadManiac, alebo Book Reader by TequlaCat.