Ako surfovať na Counter Strike 1.6 mapách.

Naučiť sa surfovať v Counter Strike je veľmi jednoduchá vec, samozrejme skutočný profesionálny surfing vyžaduje trocha tréningu, ale základy sú jednoduché.

Na učenie stačia dve veci, buď si nájdete nejaký surf server, alebo si stiahnete surf mapu a budete trénovať vo svojej vlastnej hre.

Ak sa rozhodnete pre vlastnú hru, nezabudnite nastaviť v Counter Strike konzole (spustí sa po stlačení vlnovky ~ v Counter Strike):

sv_acceletrate 100
sv_airaccelerate 100

Ako surfovať Counter Strike

Tak hor sa do toho:

 • pre pohyb vpred po rampe stačí držať stlačené klávesy A alebo D podľa toho, po ktorej strane rampy idete (vľavo-A, vpravo-D). V momente, keď prestanete stláčať niektorú z týchto dvoch kláves, začnete sa pohybovať dole až vypadnete z rampy.
 • pohyb po rampe hore alebo dole sa riadi podľa toho, kde hýbete s myšou-kurzorom. Ak chcete prejsť z dolného okraja rampy na horný, stačí mierne podvihnúť kurzor hore. Nezabúdajte držať A alebo D.
 • ak ku koncu rampy plynule prejdete na dolný okraj a tesne pred koncom prejdete prudšie nahor, z rampy vyletíte vyššie. Toto je veľmi užitočné, ak je rampa prerušená nejakou vyvýšenou prekážkou.
 • pohyb vo vzduchu sa dá mierne upravovať klávesami A alebo D. Prípadné stlačenie klávesy S znamená okamžitú stratu rýchlosti a pád (toto je užitočné, ak letíte a chcete dopadnúť na presne určené miesto)
 • nabrať rýchlosť na rampe sa dá takt, že na ňu vbehnete z väčšej výšky (ak stojíte na rovine, stačí sa rozbehnúť a vyskočiť na rampu); ak už na rampe ste, stačí plynule prejsť z hornej časti rampy k spodnej. Keď naberiete rýchlosť, môžete pomaly plynule prejsť do hornej časti rampy bez straty rýchlosť.

Tipy a triky Counter Strike surf

To boli základy pohybu po surf mapách. Teraz nasleduje zopár trikov, pre surf mapy:

 • ak chcete vybehnúť z rampy na rovinu, buďte si istý, že je tam voda, v opačnom prípade stratíte zdravie alebo zomriete, podľa toho, z akej výšky dopadnete. Nezáleží na tom, koľko tej vody je, stačí aj “centimeter”. Oblasť pokrytá vodou je bez problémov rozpoznateľná, avšak niektoré doskočiská majú neviditeľnú vodu, takéto prípady si treba vyskúšať alebo sledovať ostatných hráčov.
 • veľmi populárne sú teleporty, spravidla označené písmenami T (teleport k teroristom), C (teleport k policajtom), J (teleport k väzeniu-jail). Niekedy označené nie sú, ale bývajú farebne odlíšené od okolia. V mapách bývajú aj teleporty na iné miesta, treba vyskúšať, uvidíte.
 • v niektorých mapách je jeden alebo viacero ťažšie dosiahnuteľných teleportov okrem T, C, J. Tie mnohokrát teleportujú na zaujímavé miesta, napr. miestnosť so zbraňami (v ktorej sa samozrejme nachádza teleport späť do samotnej mapy).
 • vo väčšine surf máp, ak spadnete “mimo priestor”, skončíte vo väzení. Z väzenia sa dá dostať tak, že sa necháte zastreliť protihráčom, ktorý tam skončí (a že ich bude požehnane), prípadne v mnohých väzeniach je hore tlačítko-kocka, na ktoré dočiahnete s pomocou spoluhráča, stlačíte pomocou E a otvorí sa brána z väzenia.
 • ak padáte a viete, že skončíte vo väzení, môžete skúsiť nachystať si granát. Pri troche šťastia tam bude viac protihráčov a možno ich takto všetkých zabijete.
 • v mnohých mapách sú niektoré rampy s “urýchľovačom”, ktorý dodá rýchlosť. Niekde sú označené ako farebná plocha na rampe, niekedy označené nie sú. Každopádne ak bez príčiny naberiete väčšiu rýchlosť, viete, že to bol urýchľovač.
 • ak máte rýchlosť a na konci je vodná plocha, môžete surfovať aj po vode. Stačí pred dopadom do vody stlačiť a držať CTRL a v momente dopadu MEDZEROVNÍK, po odraze MEDZEROVNÍK pustite a pri ďalšom dopade ho stlačte opäť. Po troche cviku takto môžete presurfovať veľké vzdialenosti. Len malé upozornenie, pri niektorých doskočiskách, aj keď tam vidno vodu, to spraviť nejde (napríklad ski_surf_2)
 • v surf mapách sa často vyskytujú veľmi dlhé rebríky, pre výrazne rýchlejší pohyb po rebríku sa dá použiť nasledovný trik: otočte sa k rebríku bokom, otočte kurzor priamo hore a súčasne stlačte klávesy A+W ak je rebrík vľavo, respektíve D+W, ak je rebrík vpravo
 • v niektorých mapách sa nachádzajú vysoké komíny bez rebríkov (napríklad ski_surf_2). V takých stačí poskočiť a komín vás ako obrí ventilátor vynesie do vyššej polohy, kde je buď plošina alebo vás nasmeruje priamo na ďalšiu rampu.
 • pre surf sú najvhodnejšie zbrane brokovnice m3, xm1014, ktorými vďaka väčšiemu rozptylu ľahšie zasiahnete súpera na rampe. Vhodné sú tiež zbrane s ďalekohľadom aug, sg552 alebo ešte lepšie scout, awp, g3sg1, keďže surfovacie mapy sú zvyčajne veľmi rozsiahle, takmer nič nebráni vo výhľade, takže stačí niekde campovať a ostreľovať (ak to nie je proti pravidlám servera)
 • v surf mapách veľmi často hrozí, že sa zaseknete (angl. stuck) s ostatnými hráčmi (napr. vbehnete do teleportu naraz). Ak k tomu dôjde a server vás automaticky nerozdelí, napíšte do konzoly kill

Na trénovanie by som odporučil mapu surf_tutorial, ktorá vás krok za krokom prevedie základmi surfovania a tiež jednu z najpopulárnejších surfovacích máp surf_ski_2.

Keď zvládnete základy a budete chcieť poznať všetky zákutia máp, budete chcieť preniknúť na ťažšie dostupné miesta, sledujte spoluhráčov alebo si pozrite videa na Youtube.

Reklamy