Čína sa zrejme posiera strachom zo slobody slova výrazne viac ako Slovensko a tak začala veľmi aktívne bojovať proti anonymizačnej sieti Tor.

Prakticky všetok internet v Číne do zahraničia prechádza Veľkým Čínskym firewallom, ktorého existenciu komunistické vedenie obhajuje ochranou obyvateľov pred normálnou pornografiou a podobnými nechutnými vecami. Prirodzeným vedľajším efektom je masívna cenzúra informácií, ktoré môžu ohroziť stabilitu terajšieho vedenia.

Graf Čínskych používateľov siete Tor za posledných 180 dní (do polovice marca 2010):

Sieť Tor umožňuje používanie aj tzv. bridge-mostu, ktorých zoznam je zložité (nie však nemožné) získať. A mnohé z nich sa stali obeťou Čínskych cenzorov.

Graf Čínskych používateľov siete Tor, ktorý používajú mosty-bridges za posledných 180 dní (do polovice marca 2010)

Napriek tomu, že Veľký Čínsky firewall dokáže blokovať niektoré mosty-bridges, len veľmi ťažko môže blokovať všetky. Potvrdzuje to aj  diskusia na Tor blogu,podľa ktorej je možné pri troche šťastia získať necenzúrovaný internet pomocou niektorého neblokovaného mostu-bridge. Takže ak máte chuť podporiť slobodu slovu v Číne bez toho, aby tam museli ísť, môžete jeden taký most-bridge vytvoriť aj Vy.

Grafy a zdroj informácií: TorProject.org, licencované pod Creative Commons Attribution 3.0 United States License.