Niekedy je potrebné začať spisovať si potrebné informácie vo forme akú má známa Wikipedia, ovšem inštalovať si na počítač LAMP/WAMP server potrebný na jej prevádzku je ako kanón na vrabce.

Riešením môže byť systém TiddlyWiki, súkromný wiki systém. TiddlyWiki je licencovaná pod voľnou BSD licencou, zadarmo.

Systém je postavený na jedinom súbore, ktorý funguje pomocou JavaScript-u, takže nie je problém prenášať tento jediný súbor na USB a používať ho v škole, doma… a mať tak všetky potrebné informácie poruke.

TiddlyWiki nevyžaduje žiaden špeciálny software, mal by na to stačiť každý novší prehliadač (Odporúčam prečítať článok Features na domovskej stránke projektu a pozrieť si svoj prehliadač).Ja púšťam TiddlyWiki bez problémov pomocou prehliadača Firefox (Iceweasel) pod Linuxom.

TiddlyWiki základné nastavenia a prvé kroky

Po otvorení súboru sa zobrazí text GettingStarted, takže postupne kliknete na názov, dáte Edit a po skončení Done pre uloženie:

  • SiteTitle, titulka stránky – zobrazuje v hornej časti browseru
  • SiteSubtitle, podtitulka stránky – zobrazuje v hornej časti browseru a na vrchu stránky

Dočasne všetko, ešte vložte meno a v pravom panely Save Changes (Pri tomto sa ma Firefox spýtal či chcem spraviť niečo zlé, tak to povolím, aby TiddlyWiki mohla zapísať zmeny do tohto súboru)

Teraz je čas vytvoriť prvú stránku

  • v pravom paneli vybrať New Tiddler a napísať titulku a nejaký obsah
  • v pravom panely vybrať save changes

Ak ju chcete zobraziť ako domovskú, treba ju napísať do stránky DefaultTiddlers vo forme [[Názvo stránky]], ak nechcete aby sa na úvodnej stránke zobrazoval stále článok GettingStarted, teraz je vhodný čas zmazať ho z DefaultTiddlers

Ak chcete mať nejaký článok v ľavom panely ako odkaz, stačí vybrať v GettingStarted položku MainMenu a zeditovať ju dopísaním názvu stránku vo forme [[Názov stránky]].

Postupne ako preklikávate všetky možnosti, tak sa jednotlivé články rozbaľujú a dosť ťažko sa v tom dá zorientovať, nie je nič jednoduchšie ako v pravom panely kliknúť na close all, čo vyčistí pohľad.

Tiež je dôležité upozorniť, že po každom save changes sa vytvorí záloha, keďže základný súbor, bez vlastného textu, má cez 300kB, stačí 10 krát uložiť zmeny a hneď máte 3 MB v čudu. Možnosti záloh sa dajú nastaviť. Každú zálohu je možné bezpečne zmazať (ak sa k nej samozrejme nechcete vrátiť).

Okrem normálnych textov umožňuje TiddlyWiki vytvárať záznamy formou denníka (pravý panel new journal), kde ako názov vloží aktuálny dátum a priradí mu štítok/tag journal, čím je ľahko dostupný zobrazením štítku  journal (pravý panel).

TiddlyWiki v Češtine

K dispozícii je aj Česká verzia, za čo patrí vďaka Petrovi Chlebkovi. Len upozorním, že najnovšia verzia TiddlyWiki je 2.5.0 a český preklad je verzia 2.4.0 (čo by však nemalo byť na škodu, pretože z užívateľského hľadiska neprináša nič nové).

Záver

TiddlyWiki je jednoduchý a ľahko pužiteľný nástroj na zapisavanie poznámok. Nainštalovanie je veľmi jednoduché a spočíva len v stiahnutí jedného súboru.

Disclaimer: Ak neviete čo robíte, nerobte to a použite ceruzku a papier… tým som chcel povedať, že neručím za žiadnu stratu veľmi dôležitých dát o ktoré môžete prísť týmto systémom.