LogoUž dlhšiu dobu som hľadal čo najjednoduchší hudobný prehrávač pre Linux. Väčšine ľudí vyhovujú mediálne knižnice ako Amarok, alebo Winamp like prehrávače XMMS, Audacious a iné. Nájsť niečo, čo by vyhovovalo mojej predstave chvíľu trvalo, ale napokon sa to podarilo.

Podmienky boli jednoduché grafické rozhranie, knižnice GTK+, jednoduché ovládanie, nenáročné na hardware. Víťazom sa stal jednoduchý hudobný prehrávač Decibel.

Decibel - hlavný panel

Základné ovládanie, playlist a prehliadač súborov.

Súčasťou prehrávača Decibel je aj zopár (vypnutých) modulov pre Last.FM, prepojenie s chatovacím programom, upozornenia o zmene skladby. V najnovšej verzii je dostupné aj prehrávanie audio CD a organizovanie skladieb tagmy:

Decibel - nastavenia

Decibel umožňuje pridať odkazy na priečinky, takže hudba je vždy na dosah bez zbytočného klikania (robí sa to v Preferences -> File Explorer 🙂 ):

Decibel - odkazy

Systémové prostriedky uberá veľmi skromne, stabilne sa drží na 10MB. Decibel je jednoducho prehrávač, ktorý sa drží hesla pusti a hraj.

Pripravený balíček je v repozitároch viacerých distribúcií (Debian, Gentoo, Fedora, K/X/Ubuntu), takže si ho stačí nainštalovať správcom balíčkov, alebo nainštalovať zo zdrojákov.

Skladby v prehrávači sú z albumu May od Alexandra Blue na stiahnutie zadarmo z Jamenda.